تاریخ انتشار : دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 - 17:28
کد خبر : 3853

تورم اقتصادی و آشفتگی سرمایه اجتماعی جامعه ایران

تورم اقتصادی و آشفتگی سرمایه اجتماعی جامعه ایران

تورم اقتصادی و آشفتگی سرمایه اجتماعی جامعه ایران به گزارش پایگاه خبری جام سبز، دکتر یداله مهرعلی زاده استاد دانشگاه شهید چمران اهواز بررسی آمار تورم و شاخص قیمت مصرف کننده سال ۹۷ و بوِیژه در فروردین ۹۸ علامت مهمی برای تاثیر گذاری بر مهمترین جوهره زندگی اجتماعی جامعه یعنی سرمایه اجتماعی است. براساس گزارش

تورم اقتصادی

تورم اقتصادی و آشفتگی سرمایه اجتماعی جامعه ایران
به گزارش پایگاه خبری جام سبز، دکتر یداله مهرعلی زاده استاد دانشگاه شهید چمران اهواز
بررسی آمار تورم و شاخص قیمت مصرف کننده سال ۹۷ و بوِیژه در فروردین ۹۸ علامت مهمی برای تاثیر گذاری بر مهمترین جوهره زندگی اجتماعی جامعه یعنی سرمایه اجتماعی است. براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم فروردین ماه ۹۸ حدودا ۳۰٫۶ درصد اعلام شده است. همچنین در فروردیم ماه ۹۸ ، درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵١,۴ درصد است یعنی خانوارهای کشور بطور میانگین ۵١,۴ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده¬‌اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۴٧,۵ درصد) ٣.٩ واحد درصد افزایش یافته است.
شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نیز نسبت به ماه قبل ٨,٨ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ١.۶ درصد افزایش نشان می¬‌دهد؛ تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به فروردین ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ٨۵.٣ و ٣٧.٨ درصد اعلام شده است.
افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری و روستایی
شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری در فروردین ماه ١٣٩٨ به عدد ١۶٩,٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٣.٧ درصد افزایش نشان می‌دهد.
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۰ درصد است که این شاخص هم نسبت به ماه قبل (۴۶,۶ درصد) ٣.۴ واحد درصد افزایش داشته است.
شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی در فروردین ماه ١٣٩٨ به عدد ١٨٠,١ رسید که نسبت به ماه قبل ۵.٨ درصد افزایش نشان می‌دهد.
بر این اساس تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵٩,۴ درصد است که نسبت به ماه قبل (۵٢,٧ درصد) ۶.٧ واحد درصد افزایش داشته است
در هنگام بروز چنین تورمی شاخص¬های سرمایه اجتماعی که بر پایه مشارکت اجتماعى، شبکه هاى اجتماعى و حمایتی مردمی ، مشارکت مدنى، اعتماد و عمل متقابل ، تعهد اجتماعى و التزام قرار دارند به اشکال مختلف از اثرات آن متاثر می گردند.
افزایش بی رویه قیمت¬ها و تورم موجب کاهش اعتماد اجتماعی جامعه به همدیگر است.
کاهش ارزش منابع درآمدی افراد و خانواده موجب کاهش مشارکت اجتماعی می شود.
کاهش قدرت خرید افراد و خانواده ها موجب کاهش پس انداز و سرمایه گذاری و گرایش به راههای غیر سالم تامین منابع هدایت کرده که در نتیجه تعهد اجتماعی و التزام اخلاقی را سست می نماید.
افزایش تورم فرهنگ رانت و رانت خواری و سوداگری را تقویت کرده و در نتیجه آن شبکه های اجتماعی و حمایتی مردمی را تضعیف می نماید.
با بررسی آمار و روایت های آسیب های اجتماعی و بحران های فرهنگی مش خص می گردد که افزایش نرخ تورم در حال تخریب زیرساخت های سرمایه اجتماعی و فرهنگی کشور ایران است. تخریبی که هر چه زودتر برای آن باید چاره ای اندیشیده شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.