تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 آبان 1395 - 9:17
کد خبر : 290

توسعه صنعت نفت،ضامن گردش چرخ اقتصاد کشور است

توسعه صنعت نفت،ضامن گردش چرخ اقتصاد کشور است

توسعه صنعت نفت، ضامن گردش چرخ اقتصاد کشور است به گزارش پایگاه خبری جام سبز:استاندار خوزستان گفت: گردش چرخ صنعت نفت موجب گردش چرخ اقتصاد استان خوزستان و کشور است غلامرضا شریعتی در ابتدای مراسم افتتاح رسمی طرح توسعه ای میدان های آزادگان شمالی و یادآوران و همچنین طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی که ظهر امروز (یکشنبه

توسعه صنعت نفت، ضامن گردش چرخ اقتصاد کشور است

به گزارش پایگاه خبری جام سبز:استاندار خوزستان گفت: گردش چرخ صنعت نفت موجب گردش چرخ اقتصاد استان خوزستان و کشور است

غلامرضا شریعتی در ابتدای مراسم افتتاح رسمی طرح توسعه ای میدان های آزادگان شمالی و یادآوران و همچنین طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی که ظهر امروز (یکشنبه ۲۳ آبان ماه) با حضور حسن روحانی؛ رییس جمهوری و هیات همراه وی انجام شد، با قدردانی از تدبیر دولت یازدهم در راستای شتاب بخشی به توسعه میادین غرب کارون گفت: گردش چرخ صنعت نفت موجب گردش چرخ اقتصاد استان خوزستان و کشور است.

 

وی با بیان این که حضور رئیس جمهور در استان خوزستان نشان دهنده اهتمام این مقام به مسایل و دغدغه های این استان است، گفت: خواست مردم خوزستان از مسئولین در وهله نخست، رسیدگی به مسائل زیست محیطی و استفاده هرچه بیشتر از نیروهای بومی است که به عنوان دو اصل مهم می بایست مورد توجه قرار گیرند.

وی همچنین توجه به مسئله آب شرب استان خوزستان را مطالبه عمومی مردم استان دانست و خواستار توجه مسئولین به این موضوع شد.

 

بنابراین گزارش، ظهر امروز به صورت همزمان فازهای نخست میدان های نفتی یادآوران، آزادگان شمالی و یاران شمالی با حضور رییس جمهوری و از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

برداشت کنونی نفت از سه میدان آزادگان شمالی، یاران شمالی و یادآوران هم اکنون به ترتیب ۸۵ هزار بشکه، ٣٠ هزار بشکه و ١١۵ هزار بشکه در روز است و در مجموع، برداشت نفت از این میدان‎ها به بیش از ۲۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

بر اساس این گزارش، میزان نفت درجای میدان نفتی آزادگان شمالی معادل ۵.۶ میلیارد بشکه نفت خام است که با احتساب ضریب بازیافت ۵.۶ درصد، نفت قابل استحصال آن معادل ۲۷۹ میلیون بشکه نفت خام برآورد می شود.

اجرای عملیات توسعه این میدان به روش بیع متقابل به منظور ایجاد ظرفیت تولید، فرآورش و انتقال حداکثر ۷۵ هزار بشکه نفت خام در فاز نخست از طریق حفر مجموع ۵۸ حلقه چاه شامل ۵۰ حلقه چاه تولیدی و ۸ حلقه چاه دفع پساب، ازدیاد برداشت و توصیفی است.

طرح توسعه میدان آزادگان شمالی در ۲ فاز با تولید ۷۵ هزار بشکه نفت خام و برداشت گاز همراه روزانه به میزان ۳۹.۰۸ میلیون فوت مکعب گاز در هر فاز مدنظر است که فاز اول به مرحله بهره برداری رسیده است.

این میدان با مساحتی حدود ۴۶۰ کیلومتر مربع بخشی از میــدان نفتی آزادگان است که در حدود ۱۲۰ کیلومتـری غرب اهـواز(غرب رودخانه کارون) در منطقه مرز مشترک بین ایران و عــراق در جنوب غرب ایران و عمدتاً در تالاب هورالهویزه واقع شده است.

طرح توسعه میدان نفتی یادآوران نیز در سه فاز طراحی شده است که فاز نخست آن امروز با حضور رئیس جمهوری افتتاح می شود. در فاز نخست این طرح توسعه ای رسیدن به سقف تولید ۸۵ هزار بشکه نفت خام با حفاری ۴۹ حلقه چاه تولیدی جدید، ۳ حلقه چاه توصیفی و ۳ حلقه چاه تزریق آب زائد مد نظر بوده این در حالی است که برداشت نفت از این میدان از ابتدای ماه جاری با افزایش ۳۰ هزار بشکه ای به ۱۱۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

در فاز دوم طرح توسعه میدان نفتی یادآوران رسیدن به سقف تولید ۱۸۰ هزار بشکه نفت خام و در فاز سوم تحقق سقف تولید ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز پیش بینی شده است.

میدان نفتی یادآوران در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و درحدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه به صورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی کشور عراق واقع شده است.

بر اساس این گزارش، عملیات برداشت ۳۰ هزار بشکه ای نفت از میدان نفتی یاران شمالی نیز به تازگی محقق شده است این میدان در استان خوزستان و در فاصله تقریبی ۱۳۰ کیلومتری غرب شهر اهواز در نزدیکی مرز ایران و عراق و در مجاورت تالاب هورالهویزه قرار گرفته است. این میدان در غرب میدان آزادگان شمالی و شمال میدان یاران جنوبی واقع است و API نفت تولیدی آن ١۶ تا ١٨ برآورد می شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.