تاریخ انتشار : یکشنبه 5 آبان 1398 - 21:57
کد خبر : 6917

دانستنی‌های جالب درباره ورزش صبحگاهی

دانستنی‌های جالب درباره ورزش صبحگاهی

مدت انجام و زمان انجام ورزش بسیار حائز اهمیت است، چراکه بهره بردن از مزیت های ورزش و دوری از آسیب دیدگی با نوع ورزش، دمای بدن، آمادگی عضلات، سطح هورمون های مهم بدن و … ارتباط دارد. به گزارش پایگاه خبری جام سبز؛ دانستنی‌های جالب درباره ورزش صبحگاهی ،همه کسانی که به ورزش کردن

مدت انجام و زمان انجام ورزش بسیار حائز اهمیت است، چراکه بهره بردن از مزیت های ورزش و دوری از آسیب دیدگی با نوع ورزش، دمای بدن، آمادگی عضلات، سطح هورمون های مهم بدن و … ارتباط دارد.

به گزارش پایگاه خبری جام سبز؛ دانستنی‌های جالب درباره ورزش صبحگاهی ،همه کسانی که به ورزش کردن علاقه مند هستند، چند سوال مهم در ذهن خود دارند: چه قدر ورزش کنم؟ چه وقت؟ صبح یا بعد از ظهر؟ قبل از پاسخ به این سوالات باید بدانید که سطح فیتنس و سلامت شما تعیین کننده مدت زمان ورزش است. اگر دارای بیماری یا محدودیت خاصی هستید، توصیه های ادامه مطلب برای شما مناسب نیستند. برای مثال ورزش برای افراد دارای دیابت یا فشار خون متفاوت است. توصیه های علمی زیر با توجه به تحقیقات کلینیک مایو آمریکا انجام شده است.

یک انسان سالم روزانه باید چقدر ورزش کند؟

دپارتمان سلامت و خدمات انسانی کلینیک مایو آمریکا نکات علمی زیر را به شما پیشنهاد می کند:

تمرینات و ورزش های هوازی: هفته ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت سبک یا ۷۵ دقیقه تمرین شدید یا تمرینی متشکل از هر دو داشته باشید. این راهبردها پیشنهاد می کنند که تمرینات را حتما در طول هفته انجام دهید.

تمرینات قدرتی و تناسب اندام: تمرینات قدرتی و تناسب اندام را برای تمامی ماهیچه ها حداقل هفته ای ۲ بار انجام دهید، استفاده از وزنه یا سطح مقاومت سنگین، هدف از انجام یک مجموعه از هر تمرین است بطوری که بعد از حدود ۱۲ یا ۱۵ تمرین عضلات خسته شوند.

فعالیت های سبک و ملایم هوازی ورزش هایی مانند پیاده روی سریع، شنا و حرکات ایروبیک را شامل می شود. تمرینات هوازی سریع شامل: دو و رقص ایروبیک است. تمرینات قدرتی و تناسب اندام می توانند شامل استفاده از دستگاه های وزنی، در واقع مقاومت وزن خود در برابر دمبل و هالتذ، مقاومت در برابر دست و پا زدن در آب و فعالیتی مثل صخره نوردی باشد. برای رسیدن به هدف اصلی باید روزانه ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. اگر می خواهید وزن کم کنید و یا تناسب اندام خاصی داشته باشید پس به تمرینات بیشتری نیاز دارید. اگر هدف بالاتری دارید باید فعالیت خود را به هفته ای ۳۰۰ دقیقه افزایش دهید بعد منفعت بیشتری مثل کاهش وزن به دست می آورید. همچنین کاهش مدت زمان نشستن نیز اهمیت دارد. حتی اگر روزانه به اندازه ی کافی ورزش کنید، هرچقدر بیشتر بنشینید خطر بیشتری متابولیسم (سوخت و ساز) بدنتان را تهدید می کند.

ورزش کوتاه در زمان طولانی چطور؟ حتی تمرین کم باز هم مزیت های خاص خودش را دارد، بطور مثال اگر نمی توانید یکباره ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید، در عوض ۳ بار ۱۰ دقیقه ای پیاده روی کنید. نکته مهم این است که فعالیت بدنی را به بخشی از سبک زندگی خودتان تبدیل کنید.

زمان مناسب ورزش روزانه؛ صبح، بعد از ظهر یا شب؟

با اینکه بسیاری از مردم سحر خیز هستند، قبل از طلوع آفتاب بند کفش های خود را سفت کرده و برای انجام ورزش به پارک یا باشگاه ورزشی می روند، افراد زیادی نیز وجود دارند که قبل از ظهر نمی توانند ورزش کنند. باید بدانید که پیدا کردن زمان مناسب ورزش روزانه نوعی انتخاب و ترجیح شخصی است، و به مسائل روانشناسی مربوط می شود. همه می دانند که ورزش حال و هوای بدن را خوب می کند، اما اگر عضلات شما، در ابتدای روز سفت باشد، یا اینکه ورزش دیرهنگام نیز از کیفیت خواب شما بکاهد، انجام ورزش فواید چندانی نخواهد داشت.

ورزش در بعد از ظهر

مطالعات نشان داده است که بدن می تواند با جلسات ورزش منظم تطبیق پیدا کند، بنابراین اگر در یک دوره کوتاه هر روز ساعت ۴ بعد از ظهر به باشگاه یا سالن ورزشی می رفتید، بهتر است بدانید که بدن شما در همان ساعت بهترین بازده را داشته است. مطالعات دیگری نشان می دهد که پایبندی و تعهد به یک زمان مشخص برای انجام تمرینات ورزشی عملکرد بدن را ارتقا می دهد، میزان مصرف اکسیژن را بالا برده، و در نتیجه فرد دچار خستگی کمتری می شود. اما برنامه ریزی ورزشی سخت تر از انتخاب یک عدد بر روی ساعت است.

دمای مرکز بدن، فاکتور تاثیر گذاری در تعیین کیفیت یک ورزش است. بدن سرد باعث سفت شدن عضلات، خشکی آنها و افزایش احتمال آسیب دیدگی می شود، از طرف دیگر، دمای بالا باعث افزایش انعطاف پذیری عضلات بدن می شود. باید بدانید که دمای بدن به صورت طبیعی در طول روز افزایش پیدا می کند، بنابراین قدرت و انعطاف عضلات در بعد از ظهر یا عصر به بیشترین مقدار خود می رسد؛ عکس العمل های اعضای بدن در سریع ترین وضع ممکن هستند، و ضربان قلب و فشار خون تا حد زیاد کاهش یافته اند. تمای این موارد برای بهبود عملکرد ورزش و کاهش خطر مصدومیت کافی هستند.

ورزش روزانه خود را چه چقدر و چه وقت انجام دهیم؟

سطح هورمون ها نیز برای تعیین زمان مناسب ورزش مهم هستند. تستوسترون برای افزایش قدرت و رشد عضلات مهم است. باید بدانید که بدن در مقایسه با صبح، در حین تمرینات قدرتی بعد از ظهر یا عصر، تستوسترون بیشتری تولید می کند. بعلاوه اینکه، هورمون استرس کورتیزول، که در ذخیره چربی و کاهش بافت عضلانی موثر است، در ورزش صبحگاهی به بیشترین حد خود می رسد و در طول روز کاهش پیدا می کند. این یکی دیگر از معایب ورزش در صبح است، چرا که واکنش بدن افراد مختلف به سطوح بالای کورتیزول متفاوت است. ثبات وجود کورتیزول بالا در خون ممکن است خطرناک باشد،‌ و از آنجایی که ورزش با فشار و استرس بر بدن همراه است، ورزش صبحگاهی شدید می تواند به ثبات سطح بالای این هورمون کمک کند. ناراحتی معده، مشکلات قلبی و چاقی غیر قابل توضیح از عوارض ثبات سطح بالای کورتیزول در بدن هستند. اما افرادی که در صبح ورزش می کنند، نگران نباشند، ورزش های صبحگاهی نیز می توانند موفق باشند.

ورزش روزانه خود را چه چقدر و چه وقت انجام دهیم؟

تمرینات ورزشی صبحگاهی نیز می تواندد مفید باشند. از آنجایی که انجام ورزش با افزایش ضربان قلب و دمای بدن همراه است، ورزش دیر هنگام (بعد از ساعت ۸ شب) می تواند باعث ایجاد اختلال در خواب شب شود. این در صورتی است که تحقیقات نشان داده است که انجام تمرینات ورزشی در ساعت ۷ صبح به افزایش کیفیت خواب شب کمک زیادی می کند. مطالعات دیگری نشان داده است که ۴۵ دقیقه ورزش صبحگاهی با شدت متوسط (مانند پیاده روی سریع) به فرونشناندن اشتهای کاذب بوجود آورنده چاقی کمک می کند. تحقیقات دیگری نشان داده است که اگر با شکم خالی ورزش کنید، تا ۲۰ درصد بیشتر از حالتی که صبحانه خورده اید می توانید چربی های بدن را کاهش دهید. توصیه می کنیم برای تضمین سلامت خود به ورزش های صبحگاهی کم شدت روی بیاورید؛ یک پیاده روی ساده یا کشش و نرمش های صبحگاهی بهترین گزینه ها هستند.

نتیجه گیری

درست است که ورزش در عصر فواید بیشتری به همراه دارد، اما مهم ترین نکته پیدا کردن و طراحی یک برنامه تمرین دقیق و تعهد به آن است. اگر کار و شغل شما اجازه انجام ورزش صبحگاهی را نمی دهد، تمرینات ورزشی خود را بعد از ظهر انجام دهید. زمان ورزش هر چه که باشد، بهتر است قبل از آغاز حرکت ورزشی بدن خود را گرم کنید. ورزش کردن خوب است، اما ورزش منظم فواید خارق العاده ای برای ذهن و جسم به همراه دارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.