تاریخ انتشار : یکشنبه 14 بهمن 1397 - 16:16
کد خبر : 3532

شمارش معکوس برای پایان عملیات پروژه حفاری هفت حلقه چاه در یکی از سخت ترین میدان های نفتی جهان

شمارش معکوس برای پایان عملیات پروژه حفاری هفت حلقه چاه در یکی از سخت ترین میدان های نفتی جهان

شرکت ملی حفاری ایران همزمان با ایام مبارک دهه فجر اعلام کرد شمارش معکوس برای پایان عملیات پروژه حفاری هفت حلقه چاه در یکی از سخت ترین میدان های نفتی جهان همزمان با ایام مبارک دهه فجر شرکت ملی حفاری ایران خبری مسرت بخش از پایان عملیات پروژه حفاری هفت حلقه چاه در میدان نفتی

ملی حفاری

شرکت ملی حفاری ایران همزمان با ایام مبارک دهه فجر اعلام کرد

شمارش معکوس برای پایان عملیات پروژه حفاری هفت حلقه چاه در یکی از سخت ترین میدان های نفتی جهان

همزمان با ایام مبارک دهه فجر شرکت ملی حفاری ایران خبری مسرت بخش از پایان عملیات پروژه حفاری هفت حلقه چاه در میدان نفتی آذر در استان ایلام به عنوان یکی از سخت ترین و شگفت انگیز ترین میدان های نفتی جهان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری جام سبز: مدیر این پروژه در ملی حفاری در این باره اظهار کرد: بر اساس اطلاعات موجود، در جهان سه فیلد نفتی با ویژگی های منحصر بفرد از نظر تنوع سازندها کشف و شناسایی شده که یکی از آنها میدان آذر در جنوب غرب ایران است.

حسین رحیمی افزود: پروژه حفاری هفت حلقه چاه در این موقعیت در سال ۱۳۹۰ از سوی شرکت سروک آذر به عنوان مجری طرح توسعه میدان به شرکت ملی حفاری ایران واگذار و عملیات حفاری نخستین حلقه چاه در سال ۱۳۹۱ کلید خورد.

وی گفت: با توجه به نبود اطلاعات جامع از مخزن، متنوع بودن سازندها و متغییر بودن دما و فشار ، در واقع اولین چاه در قالب توصیفی و توسعه ای در مدت ۶۲۷ روز حفر گردید.

رحیمی ادامه داد: با کسب اطلاعات زمین شناسایی و شناخت بیشتر از رفتار مخزن، مدت حفاری چاه های دیگر کاهش و میانگین مدت زمان حفاری هفت حلقه چاه ۴۷۰ روز رقم خورد که با توجه به شرایط و محدودیت ها و توضیحاتی که در ادامه مصاحبه طرح می شود، مناسب و قابل قبول می باشد.

مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه در میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: هم اکنون هفتمین و آخرین حلقه چاه این پروژه در مراحل تکمیل نهایی و پایان کار قرار دارد و این در حالی است که شش حلقه چاه پس از خاتمه حفاری هر حلقه و تولیدی شدن برای بهره برداری در اختیار کارفرما گذاشته شده بود.

وی با اشاره به اینکه این پروژه به صورت کلید در دست (EPDS) انجام و از صفر تا ۱۰۰ اجرای آن توسط ملی حفاری صورت گرفت: افزود: در اجرای این پروژه دو دستگاه حفاری سنگین ۳۵ و ۳۷ فتح و دستگاه حفاری فوق سنگین ۶۰ فتح به کارگیری شد و در زمان حاضر تنها دستگاه ۳۵ فتح در منطقه استقرار دارد.

رحیمی در بیان تاریخچه حفاری در این میدان که از میادین مشترک است، گفت: حفاری ۱۶ حلقه چاه در این میدان در دهه ۸۰ در دستور کار وزارت نفت تعریف و از میادین توسعه ای شرکت مهندسی و توسعه (متن) است که به شرکت سروک آذر محول گردید.

مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه در میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران در پیوند با این مطلب اظهار کرد: حفاری این چاه ها نخست به شرکت نروژی هیدرو واگذار که این شرکت اقدام به حفاری دو حلقه چاه نمود که حفاری یک حلقه ناتمام متوقف و چاه دوم به صورت اکتشافی حفر گردید.

وی افزود: با توقف کار از سوی شرکت هیدرو حفاری هشت حلقه چاه به شرکت ایرانی پترو گلوبال کیش و هفت حلقه به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شد.

رحیمی یکی از نکات برجسته در اجرای این پروژه را راندن لوله جداری ۲۰ اینچ در عمق دو هزار متری عنوان کرد که در نوع خود در جهان کم نظیر بوده است و نکته دیگر استفاده از تجهیزات سرچاهی و درون چاهی ۱۰ هزار پوند بر اینچ مربع (پام) مربوط به چاه های پر فشار می باشد.

مدیر پروژه حفاری هفت حلقه چاه در میدان نفتی آذر در شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: موضوع بسیار مهم دیگر کسب تجربیات علمی و عملی متخصصان این شرکت از حفاری در این میدان منحصر بفرد است که در جای خود ارزشمند تلقی و نشاندهنده توانمندی های ملی حفاری در اجرای پروژه های سخت و خاص می باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.