تاریخ انتشار : دوشنبه 29 بهمن 1397 - 11:49
کد خبر : 3563

چاه مشاهده ای شماره ٨ پازنان، در شرکت نفت و گاز آغاجاری تولیدی شد

چاه مشاهده ای شماره ٨ پازنان، در شرکت نفت و گاز آغاجاری تولیدی شد

چاه شماره- ٨ میدان پازنان-۱ با انجام اقدامات اصلاحی مناسب مخزنی و درون چاهی و سپس انجام اصلاحیه های استاندارد سازی ادوات و اتصالات سرچاهی به دست کارشناسان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری تولیدی شد . به گزارش پایگاه خبری جام سبز: رئیس مهندسی تولید این شرکت در این باره توضیح داد : چاه مذکور از زمان

نفت و گاز آغاجاری

چاه شماره- ٨ میدان پازنان-۱ با انجام اقدامات اصلاحی مناسب مخزنی و درون چاهی و سپس انجام اصلاحیه های استاندارد سازی ادوات و اتصالات سرچاهی به دست کارشناسان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری تولیدی شد .

به گزارش پایگاه خبری جام سبز: رئیس مهندسی تولید این شرکت در این باره توضیح داد : چاه مذکور از زمان حفاری در سال ۱۳۴۲ به دلیل صفر بودن فشار سرچاهی به عنوان چاه مشاهده ای گاز- نفت و آب و به منظور تعیین سطوح تماس سیالات در بخش جنوبی میدان با انجام آزمایشات ممیزی فشار در حالت ساکن مورد استفاده قرار گرفته بود و امکان تولید از چاه وجود نداشت.

مهندس الیاسی نیا افزود: با بررسی های دقیق و استفاده از شبیه سازهای مخزنی و نرم افزارهای چاه محور توسط کارشناسان اداره مهندسی تولید آغاجاری و با همکاری کارشناسان اداره مهندسی عملیات مخازن ستاد در سال ٩۴ مشخص شد امکان تولید نفت از این چاه وجود دارد لذا انجام اقدامات اصلاحی از قبیل مشبک کاری و اسیدکاری در دستور کار قرار گرفت .

وی در خصوص تعویق در راه اندازی چاه توضیح داد: متعاقب انجام اقدامات اصلاحی مخزنی و پس از اطمینان از وجود نفت با کیفیت و فشار مناسب، تصمیم نهایی مبنی بر تغییر وضعیت چاه از مشاهده ای به تولیدی نفت اتخاذ گردید ولی از آنجایی که چاه فاقد خط لوله تولید ( خط لوله جریانی ) بوده و تاج چاه نیز قدیمی و مناسب تولید نفت نبوده است امکان راه اندازی چاه وجود نداشت. لذا در اسرع وقت اصلاحیه های لازم توسط اداره مهندسی تولید آغاجاری در این خصوص ارائه گردید.

مهندس الیاسی نیا گفت: در این اصلاحیه ها که با همکاری ادارات نگهداری و تعمیرات خطوط لوله، بهره برداری، بازرسی فنی و خوردگی فلزات این شرکت و اداره خدمات فنی چاه ها به اجراء درآمد نسبت به استاندارد سازی تاج چاه و احداث ۲۰۰ متر خط لوله جریانی و اتصال موقت به خطوط لوله جریانی چاه شماره ١٢٢ پازنان-۱ اقدام لازم به عمل آمد و چاه مذکور با دبی ۱۰۰۰ بشکه در روز نفت سبک در مدار تولید قرار گرفت.

وی ادامه داد: متعاقب انجام آزمایشات مهندسی بهره برداری و در صورت تامین هزینه های لازم، مستقل سازی خط لوله جریانی تا واحد بهره برداری برنامه ریزی خواهد شد .

رئیس مهندسی تولید شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری گفت: سود و صرفه حاصل از اجرای این اصلاحیه ها که با حداقل هزینه به دست توانمند کارشناسان این شرکت انجام شد بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد ریال در سال برآورد می گردد که اقدام بسیار ارزشمندی در افزایش تولید می باشد .

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.