تاریخ انتشار : سه شنبه 8 بهمن 1398 - 12:03
کد خبر : 8322

میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان و زنان ورزشکار ایرانی

میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان و زنان ورزشکار ایرانی

  بر اساس یک پژوهش میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان ورزشکار ایرانی ۶۳.۹ درصد و میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در زنان ورزشکار جامعه ایرانی ۲۸.۳ درصد تعیین شد. به گزارش پایگاه خبری جام سبز، گرچه با تحقیقات متعددی در کشور به بررسی مصرف مواد نیروزا در جوامع مختلف پرداخته‌اند اما تاکنون مطالعه‌ای

 

بر اساس یک پژوهش میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در مردان ورزشکار ایرانی ۶۳.۹ درصد و میزان شیوع مصرف مواد نیروزا در زنان ورزشکار جامعه ایرانی ۲۸.۳ درصد تعیین شد.

به گزارش پایگاه خبری جام سبز، گرچه با تحقیقات متعددی در کشور به بررسی مصرف مواد نیروزا در جوامع مختلف پرداخته‌اند اما تاکنون مطالعه‌ای به منظور مرور این تحقیقات مدنظر قرار نگرفته و میزان شیوع مصرف این مواد را در جوامع مختلف مورد تحلیل کمی قرار نداده است. هدف از این تحقیق مرور سیستماتیک و فراتحلیل پژوهش‌های انجام شده در زمینه سوء مصرف مواد نیروزا در کشور و در جوامع مختلف بود.

نتایج فراتحلیل انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که در مردان ایرانی برآورد نقطه‌ای میزان شیوع مصرف مواد نیروزا بر اساس مدل تصادفی ۳۸.۲ درصد، مصرف داروهای نیروزا ۱۴.۸ درصد، شیوع مصرف مکملها ۲۵.۵ درصد، مصرف مواد نیروزا در مردان ورزشکار ایرانی ۶۳.۹ درصد و در جوامع غیر ورزشی ۱۲.۵ درصد است.

همچنین در جامعه زنان نیز فراتحلیل با مدل تصادفی نشان داد که شیوع مصرف مواد نیروزا ۱۰.۲ درصد، شیوع مصرف داروهای نیروزا ۴ درصد، شیوع مصرف مکمل‌ها ۶.۱ درصد، شیوع مصرف مواد نیروزا در زنان ورزشکار جامعه ایرانی ۲۸.۳ درصد و شیوع مصرف مواد نیروزا در زنان جوامع عادی و یا غیر ورزشکار ایرانی برابر ۵.۳ درصد است.

در این مطالعه مروری و فراتحلیل تعداد ۳۱ تحقیق واجد شرایط برای ورود به این مطالعه انتخاب شدند. در مجموع در این تحقیقات ۲۱ هزار و ۴۱۳ آزمودنی مورد بررسی قرار گرفت و تعداد هشت هزار و ۷۸ ورزشکار در این دوازده تحقیق بررسی شدند. ۱۲ تحقیق هم دارای نمونه‌هایی از عموم نوجوانان و جوانان اعم از دانش آموز و دانشجو بودند که در این تحقیقات نیز ۱۳ هزار و ۳۳۵ دانش آموز یا دانشجو مورد بررسی قرار گرفتند.

نگرش ورزشکاران ایرانی به مصرف مواد نیروزا نگرشی اغلب منفی است و آگاهی از عوارض جانبی مواد نیروزا در جامعه ایرانی متوسط و کمتر از متوسط و آگاهی از دوپینگ متوسط و بیشتر از متوسط ارزیابی شد. در این تحقیق ۲۷ متغیر خطرزا در مصرف مواد نیروزا شناسایی شدند که توجه به آن‌ها می تواند در کاهش مصرف مواد نیروزا موثر باشد.

علاوه بر این نتایج، تحقیق مذکور نشان داد مصرف مواد نیروزا و دوپینگ واقعیتی انکار ناپذیر بوده و به عنوان یک مسئله اجتماعی در حال رشد و گسترش است. همچنین مصرف مواد از ورزشکاران به جوامع غیر ورزشی و از مردان به زنان نیز سرایت کرده و در صورت عدم توجه مسئولین، سیاستمداران و برنامه‌ریزان به این موضوع، هر روز شاهد آسیب بیشتر جوانان و نوجوانان ایرانی خواهیم بود.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.