تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 شهریور 1398 - 16:10
کد خبر : 5681

نگاهی به ترکیب تیم کشتی فرنگی برای حضور در مسابقات جهانی

نگاهی به ترکیب تیم کشتی فرنگی برای حضور در مسابقات جهانی

به گزارش پایگاه خبری جام سبز؛ همیشه مسابقات جهانی کشتی در سال قبل از المپیک بسیار سخت و دشوار است. بهترین و سخت‌ترین مسابقات جهانی در کشتی در این سال برگزار می‌شود و با توجه به اینکه سهمیه حضور در بازی‌های المپیک هم توزیع می‌شود، رقابت‌ها بسیار مهم و حساس هستند. با این وجود تیم

به گزارش پایگاه خبری جام سبز؛ همیشه مسابقات جهانی کشتی در سال قبل از المپیک بسیار سخت و دشوار است. بهترین و سخت‌ترین مسابقات جهانی در کشتی در این سال برگزار می‌شود و با توجه به اینکه سهمیه حضور در بازی‌های المپیک هم توزیع می‌شود، رقابت‌ها بسیار مهم و حساس هستند. با این وجود تیم ملی کشتی فرنگی با هدایت محمد بنا در حالی برای مسابقات جهانی انتخاب شده که تیم او را نفرات جوانی تشکیل داده‌اند که در این چند سال گذشته کسی جرئت میدان به این کشتی‌گیران را نداشت.

محمد بنا در این دوره از مسابقات جهانی که با توجه به گزینشی المپیک بودن این مسابقات از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، به نفراتی میدان داده که در هشت وزن تا به حال فرصت حضور در مسابقات جهانی را نداشتند که این نشان از یک ریسک بزرگ در تیم ملی دارد. اگر چه در این چند روز که ترکیب تیم ملی اعلام شده، در فضای مجازی هجمه زیادی علیه محمد بنا به راه افتاد اما او در تمامی این سال‌ها تنها کسی بوده که شهامت میدان دادن به نفرات جوان را داشته و با فرستادن کشتی‌گیران به تورنمنت‌های مختلف حالا آنها را به فرمی رسانده که می‌توانند در مسابقات جهانی تنه به تنه قهرمانان نامی کشتی دنیا بزنند.

این تیم به حدی جوان است که با سه الی ۴ تغییر می‌تواند در مسابقات امیدهای جهان هم به میدان برود. غالب نفرات حاضر در این تیم زیر ۲۳ سال هستند. فقط دو کشتی‌گیر ۲۵ ساله و دو کشتی‌گیر ۳۰ ساله عضو این تیم هستند که همین باعث شده تا میانگین کلی این تیم ۲۳ سال باشد. لشکری تازه‌نفس و جوان که برای کنار زدن تمامی ناکامی‌های چند سال اخیر به چنین نیروی جنگنده‌ای نیاز بود. یک ترکیب فوق‌العاده جوان که همه به معجزه این نیروی جوان دل بسته‌اند و منتظر هستند در سخت‌ترین دوره مسابقات جهانی که همیشه قبل از المپیک‌ها برگزار می‌شود بتوانند هم سهمیه برای ایران کسب کنند و هم با کسب مدال‌های خوشرنگ رتبه تحقیرآمیز یازدهمی دوره گذشته را بهبود ببخشند.

پویا ناصرپور

۵۵kg

کشتی‌گیر ۲۰ ساله اهل خوزستان با مدال طلای جوانان جهان در سال ۲۰۱۸ به دنیای کشتی معرفی شد. او در حالی امسال به دوبنده تیم ملی رسیده است که اگر کادر فنی تیم ملی بزرگسالان و همچنین فرآیند انتخابی تیم ملی اجازه می‌داد او سال گذشته هم می‌توانست به جای مسلم نادری خادم ۳۶ ساله دوبنده تیم ملی را به تن کند. ناصرپور در حالی امسال دوبنده تیم ملی را به تن می‌کند که در این وزن باید با نفرات نامداری رقابت کند. حریف اصلی او الدانیز عزیزلی از آذربایجان است که سال گذشته به مدال طلای جهان دست یافت و هم اکنون هم نفر اول رنکینگ اتحادیه جهانی است. زولمان شارشنبخوف از قرقیزستان دیگر نفر مدعی این وزن است. همچنین اکرم اوزترک از ترکیه هم می‌توانست یک رقیب جدی برای او باشد اما کادر فنی ترکیه برای این مسابقات از شریف کلیچ استفاده کرده که در جام وهبی امره به مدال طلا دست پیدا کرد. در همان مسابقات ناصرپور هم به مدال طلا رسید. ناصرپور تاکنون تجربه حضور در این مسابقات را نداشته اما می‌تواند با اتکا به نیروی جوانی خیلی‌ها را شگفت‌زده کند.

علیرضا نجاتی

۶۰kg

یکی دیگر از نفرات جوان محمد بنا در این مسابقات علیرضا نجاتی است. کشتی‌گیری با حدود ۲۰ سال سن که در رده جوانان خوش درخشید و چشمان تیزبین محمد بنا او را شکار کرد. مهرداد مردانی یکی دیگر از نفراتی بود که مدعی حضور در این وزن بود. مردانی سال گذشته هم در جهانی دوبنده تیم ملی را به تن کرد و در نهایت هم بیست و سوم شد. هر چند که محمد بنا امسال هم در قهرمانی آسیا به مردانی اعتماد کرد اما باز هم او نتوانست نتیجه خوبی کسب کند و با عنوان دهمی همه را از خودش ناامید کرد. علیرضا نجاتی با مدال برنز مسابقات جهانی جوانان مورد توجه محمد بنا قرار گرفت و راهی مسابقات تورلی خانف در قزاقستان شد که با غلبه بر چهره‌های نامداری چون سیمنوف از روسیه و آرمن ملکیان از ارمنستان به مدال طلا دست پیدا کرد. در گرجستان هم نجاتی با غلبه بر کامران ممدوف و کسب مدال برنز بر سکوی سوم ایستاد و مجوز حضور در مسابقات جهانی را کسب کرد. نجاتی در جهانی قزاقستان سرگی املین روس، کیم سئونک هاگ از کره جنوبی که نفر دوم رنکینگ جهانی است اما در کنار او ویلهان از چین و ویکتور از رومانی و کشتی‌گیران قزاقستان و ازبکستان از دیگر مدعیان احتمالی این وزن هستند. این وزن اولین وزن المپیکی است و بسیاری از مدعیان از اوزان ۵۵ و ۶۳ کیلوگرم هم برای گرفتن سهمیه در قزاقستان احتمالاً از این وزن سر درآورند.

میثم دلخانی

۶۳kg

یکی از اوزان پرحاشیه و خبرساز در کشتی فرنگی همین وزن بود. جایی ‌که میثم دلخانی با ۲۱ یا ۲۲ سال سن توانست بالاتر از سامان عبدولی و محمد نوربخش قرار بگیرد. دلخانی در گرجستان توانست در مسابقه رودررو نوربخش را شکست بدهد اما فرصت رویارویی با سامان عبدولی فراهم نشد. شاید اگر سامان عبدولی در قهرمانی آسیا از فرصتش استفاده می‌کرد و بر سکوی نخست می‌ایستاد، شرایطش فرق می‌کرد. میثم دلخانی در مسابقات جایزه بزرگ مجارستان هم مقابل نوربخش به برتری رسید اما کار مهم او برتری مقابل آندره برگ نروژی دارنده مدال جهان و المپیک بود که در نهایت در مجارستان بر سکوی سومی ایستاد. دلخانی در جهانی باید با خیلی از قهرمانان نامدار روبه‌رو شود. مدال گرفتن در این وزن چندان آسان نیست. با وجودی که این وزن المپیکی نیست اما رنکینگ اتحادیه جهانی حکایت از حضور قهرمانان نامدار در این وزن دارد. استپان ماریانیان از روسیه، المرات تاسمرادف از ازبکستان و شینوبو اوتا از ژاپن از حریفان احتمالی دلخانی هستند.

حامد تاب

۶۷kg

یک جوان گمنام دیگر در وزن ۶۷ کیلوگرم به دوبنده تیم ملی رسیده است. حامد تاب با کشتی‌های زیبای خود در جام وهبی امره مورد توجه محمد بنا قرار گرفت. هر چند که در قهرمانی آسیا در چین با اشتباه داوران نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد اما در ادامه نیز روند پیشرفت او به نحوی بود که محمد بنا او را به هر کس دیگری ترجیح داد. این وزن یکی از سخت‌ترین و دشوارترین اوزان کشتی است. آرتم سورخوف روس و داور استفانک صرب فینالیست‌های دوره قبل بودند. در رنکینگ اتحادیه جهانی هان ریوسو و گئورگ شاهکانیان از لهستان و شرماخنبت از قزاقستان هم در جمع مدعیان این وزن قرار گرفتند اما به این نفرات به احتمال زیاد باید فرانک استابلر قهرمان دوره گذشته جهان را هم اضافه کرد. یک وزن سخت و دشوار که پر از قهرمانان مدعی است اما در مقابل جنگجوی ایرانی به نام حامد تاب قرار می‌گیرد.

امین کاویانی‌نژاد

۷۲kg

یکی از اشتباهات فراموش نشدنی کادر فنی سابق تیم ملی اجحاف در حق امین کاویانی نژاد بود. کشتی‌گیری که سال گذشته با ۲۰ سال سن می‌توانست مسافر مسابقات جهانی بزرگسالان شود اما کادر فنی به سفارش مدیریت فدراسیون، محمدعلی گرایی را از ۷۷ کیلوگرم به ۷۲ کیلوگرم آورد تا فرصت هنرنمایی را به امین کاویانی‌نژاد جوان ندهد. امین با دو طلای جوانان جهان امسال به هر مسابقه‌ای که اعزام شد مدال طلا را کسب کرد. شاید یکی از اتفاقات خوب این وزن کوچ استابلر که سال گذشته مدال طلا را به دست آورد به ۶۷ کیلوگرم باشد. در رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی‌گیر بلغارستان به همراه بالینت کورپاسی از مجارستان و ابوزید از روسیه در بین بهترین‌ها قرار دارند.

محمدعلی گرایی

۷۷kg

سخت‌ترین وزن در مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان بدون شک وزن ۷۷ کیلوگرم است. در این وزن محمدعلی گرایی به دنبال جبران اتفاقات سال گذشته است اما او رقبای بسیار سختی هم دارد. کیم هیون وو از کره‌جنوبی یکی از این نفرات است. ویکتور نمس از صربستان به همراه الکساندر چهرکین از روسیه و تاماش لورینچ از مجارستان مدعیان جدی این وزن هستند. هر چند که به احتمال زیاد رومن ولاسوف هم یکی از نفراتی است که باید منتظر حضورش در این مسابقات بود. محمدعلی گرایی با ۲۵ سال سن یکی از دو کشتی‌گیر در ترکیب ۱۰ نفره است که سابقه حضور در مسابقات جهانی را دارا است.

سعید عبدولی

۸۲kg

در این ۱۰ وزن فقط باید از سعید عبدولی توقع داشت. این جمله محمد بناست درباره تیم اعزامی به مسابقات جهانی قزاقستان. سعید عبدولی با مدال طلای جهان و مدل برنز المپیک یکی از باتجربه‌ترین نفرات حاضر در ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی است که همه امیدوار هستند او بتواند به مدال طلای جهان دست پیدا کند. سعید عبدولی سال گذشته هم در یک قدمی مدال بود اما به راحتی آن را از دست داد. حالا او امسال این فرصت را دارد که بتواند با مدال طلای جهان نشان بدهد که هنوز می‌تواند نقطه قابل اتکا در تیم ایران باشد. سال گذشته مدال طلای این وزن به پیتر باسکی رسید که ظاهراً از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده است. امره کوش از ترکیه، ویکتور ساسونسکی از بلاروس و ماکسیم مانوکیان از ارمنستان مدعیان جدی این وزن هستند اما سعید عبدولی از هیچ یک از کشتی‌گیران کم ندارد و می‌تواند مدعی اول مدال طلا خودش باشد. او تنها کشتی‌گیر ۳۰ ساله تیم ملی ایران است که حکم کاپیتان این تیم را دارد.

رامین طاهری

۸۷kg

۵سال طول کشید تا رامین طاهری بتواند به آرزوی خود یعنی رسیدن به ترکیب تیم ملی در مسابقات جهانی برسد. او در سال ۲۰۱۴ با ۲۰ سال سن به دعوت محمد بنا از تیم جوانان به تیم بزرگسالان آمد و در وزن ۶۶ کیلوگرم راهی مسابقات قهرمانی آسیا شد، اما از شانس بد او بعد از آن مسابقات محمد بنا از تیم ملی جدا شد و کادر فنی وقت رامین طاهری را دوباره به تیم جوانان برگرداند تا او به‌همراه جوانان به قهرمانی آسیا و جوانان برود. در این سال‌ها با وجود تلاش زیاد رامین، او هرگز فرصت حضور در رده بزرگسالان را پیدا نکرد. حالا او در ۲۵سالگی این شانس را پیدا کرده تا با نامداران این وزن رودررو شود. از متهان باشار ترکیه‌ای که سال گذشته به مدال طلا رسید باید به‌عنوان جدی‌ترین رقیب او نام برد. ژان بلنیوک اوکراینی که سال گذشته نایب‌قهرمان شد و گفته می‌شد از دنیای قهرمانی خداحافظی می‌کند، فعلاً در صدر رنکینگ است اما به این جمع هم باید ویکتور لورینچ و اسلام عباس‌اف را هم اضافه کرد.

محمدهادی ساروی

۹۷kg

یکی از عجیب‌ترین و یا شاید شجاعانه‌ترین انتخاب‌های محمد بنا برای این دوره، انتخاب محمدهادی ساروی بود؛ جوانی ۲۰ساله که سال گذشته قهرمان جوانان جهان شد و تا همین چند ماه پیش کشتی‌گیر وزن ۸۷کیلوگرم بود اما با تشخیص بنا به یک وزن بالاتر رفت و با طلای گرجستان حالا در حال اعزام به مسابقات جهانی بزرگسالان است؛ جوان رعنای مازندرانی که در والیبال هم تبحر خاصی دارد و بدون شک آینده این وزن متعلق به او خواهد بود. آرتور آلکسانیان مهم‌ترین چهره این وزن است که سال گذشته با حاضر نشدن مقابل علیاری در دیدار رده‌بندی به مدال برنز رسید. موسی اولیف از روسیه و کایر میلوف از بلغارستان از جمله مدعیان این وزن هستند، اما شاید این وزن یک پدیده جدید هم داشته باشد. الخاندرو روسیل از کوبا که در جام تختی هم به عنوان قهرمانی رسید شاید یکی از خوب‌های این وزن باشد.

امیر قاسمی‌منجزی

۱۳۰kg

در سنگین‌وزن هم آرزوی یکی از کشتی‌گیران برای حضور در مسابقات جهانی برآورده شد. امیر قاسمی‌منجزی چند سال است که به‌دنبال حضور در ترکیب اصلی تیم ملی ایران است، اما هر سال به یک دلیل نامشخص از رسیدن به این مهم باز مانده، ولی این‌بار محمد بنا این فرصت را به او داده تا بتواند در یک رویداد مهم جهانی، دوبنده تیم ملی را به تن د و برای کسب مدال طلا تلاش کند. او در نزدیکی سومین دهه زندگی خود قرار دارد و حالا در دوره‌ای باید به مسابقات جهانی برود که دسته فوق‌سنگین کشتی فرنگی به یکی از سخت‌ترین اوزان تبدیل شده است. از میهان لوپز کوبایی با کلی مدال و افتخار گرفته تا رضا کایالپ و بالاژکیس و یا حتی صباح شریعتی از آذربایجان و آدام کان از آمریکا می‌توانند مدعیان این وزن باشند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.