تاریخ انتشار : سه شنبه 10 مرداد 1396 - 18:17
کد خبر : 1398

محسن امیریان : حضور بیژن زنگنه به عنوان وزیر به هر کابینه ای وزن و اعتبار می دهد

محسن امیریان  : حضور بیژن زنگنه به عنوان وزیر به هر کابینه ای وزن و اعتبار می دهد

مهندس محسن امیریان از فرماندهان دفاع مقدس است که سالها در کنار رزمندگان در خوزستان و جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشته و عاشقانه برای دفاع از ایران عزیز جنگیده است ایشان در حال حاضر مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفتخیز کشور میباشد به گزارش پایگاه خبری جام سبز به نقل

مهندس محسن امیریان از فرماندهان دفاع مقدس است که سالها در کنار رزمندگان در خوزستان و جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشته و عاشقانه برای دفاع از ایران عزیز جنگیده است
ایشان در حال حاضر مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفتخیز کشور میباشد
به گزارش پایگاه خبری جام سبز به نقل از  اهواز نو “مصاحبه ای خواندنی و جالب که با مهندس محسن امیریان  انجام داده است که تقدیم مخاطبان فهیم و همیشه همراه جام سبز می گردد

اهواز نو / عملکرد دولت یازدهم در حوزه ی نفت وگاز را چگونه ارزیابی می کنید؟
باید بگویم یکی از موفقیت آمیزترین بخش های کارنامه ی دولت بخش نفت وگاز است،یعنی در۴سال گذشته اتفاقات بسیار خوبی در حوزه ی نفت و گاز افتاده از جمله افزایش تولید و صادرات
جهش های بسیار خوبی که در پتروشیمی داشتیم و قریب به هفت فاز از پارس جنوبی افتتاح شد .
همانطور که میدانید در دولت قبل به دلیل انباشته شدن مشکلات هیچکدام از فازهای پارس جنوبی افتتاح نشده بود.
خدا را شکر ما به امنیت انرژی در کشور دست پیدا کردیم که امروزه در کل کشور به گاز وابستگی زیادی پیدا کرده است به گونه ای که می توان گفت در کشور به گاز بیشتر از نفت وابستگی وجود دارد وچون اهمیت امروزه در حوزه ی گاز است اگر گاز داخلی قطع شود قطعا شرایط زندگی در کشور سخت خواهد شد ولازم به ذکر است تمام فازهایی که تا به امروز افتتاح شده است در زمان وزارت آقای مهندس بیژن زنگنه بوده و این یک و دو فاز باقی مانده هم انشاالله در دولت ایشان افتتاح خواهد شد وبه اتمام خواهد رسید.
از نظر انرژی، تمام فازهای پارس جنوبی به نام سردار بزرگ پارس جنوبی نامگذاری خواهد شد و این افتخار برای ایشان همراه با سایر افتخاراتشان باقی بماند.

اهوازنو/عملکرد وزیر محترم نفت در حوزه ی سیاست خارجی و تعاملات با اوپک و نقش مشخص بیژن زنگنه را چقدر موثر میبینید؟

امروزه اوپک نشان داده که افراد دارای دو نقش هستند
یکی نقشی که در تولید دارند،که به میزان تولیدشان و میزان مانوری که میدهند در حوزه ی تولید هیدروکربن،نفت و گاز میتوانند موثر باشند
ویکی دیگر هم شخصیت فردی و سیاسی افراد که تقریبا میتوانیم بگوییم بعداز انقلاب هیچکدام از وزرای ما شخصیتی که در حال حاضر آقای مهندس زنگنه در اوپک دارند،را نداشته اند
ما همیشه در اوپک از زکی امانی،به عنوان مردی مقتدر یاد میکردیم،در صورتیکه امروزه میگویند آقای مهندس زنگنه مرد مقتدر و مدیر داخلی اوپک است.
شخصیت های مدیریتی،سیاسی،اجتماعی و روانشناسی آقای مهندس زنگنه و تسلط کامل ایشان به زبان انگلیسی کمک بسیار فراوانی به ما در اوپک میکند.
مسلط بودن به تمام قوانین و مقررات خارجی باعث میشود که برای تصمیم گیری و شرکت در مذاکرات خارجی به نحو احسن حضور یابیم از نظر من ایشان یکی از بهترین تاریخ شناسان کشور است،و حافظه ی بسیار خوبی دارند بطوری که تاریخ ایران،اسلام و نفت را از بر است و گاها” دوستان به مزاح میگویند حافظه ی مهندس زنگنه مانند سن فلانی است…!

اهوازنو/عملکرد وزارت نفت در حوزه ی فعالیت های امور عام المنفعه و مسئولیت های اجتماعی را فهرست وار نام ببرید و اینکه چه خدماتی به کشور داده شده است؟

ما در کشور هیچ قانون اجباری و تکلیفی برای انجام مسئولیت های اجتماعی برای هیچ وزارتخانه ای نداریم و یک بحث عرفی محلی و جامعی بوده که در بعضی افراد و یا بعضی از وزارتخانه ها احساس میکردند در جامعه پیرامونشان یک کاری انجام بدهند.
در حدود ۱۶/۱۷ سال پیش آقای زنگنه یک مدیریت را تشکیل دادند و مکلف کردند که شرکت نفت یکسری مسئولیت های اجتماعی خودرا به انجام برساند ولی در هر صورت این ابلاغیه وزیر است یعنی از اختیارات خود وزیر این تشکیلات درست شده است.
در آن چند سالی که ایشان قبل از دولت قبل وزیر نفت بودندپایه گذاری و اقدامات بسیار خوبی صورت گرفت.
زمانیکه دومرتبه ایشان به وزارت نفت برگشتند وزارت را پذیرفتند و مجددا این تشکیلات تثبیت شد و از مجری به مدیریت ارتقاء پیدا کرد و دارای اعتبارات،شرح وظایف و تشکیلات مشخص و به عنوان یک مدیریت کاملا پویا،دارای ارزش اعتباری ودارای برنامه ابلاغ شده گردید.
سال های اول که آمده بودیم ۴۰ میلیارد تومان اعتبار داشتیم ولی امسال ۶۰۰تا۵۰۰ میلیارد تومان یعنی بیش از ۱۰ الی ۱۵ برابر اعتبار ما شده است.
یکی از محاسن اعتبارات ما این است که تثبیت شده است یعنی فقط در حرف و کاغذ نیست و واقعا عملیاتی میشود و تا به حال همه ی آنها اقدام شده است
این مدیریت در سال های گذشته حدودا سه هزارو پانصد و پنجاه و هفت پروژه به ارزش صدو سی و هفت میلیارد ریال،اجرا کردیم و تحویل داده ایم.
بالغ بر هزارو پنجاه تا پروژه مکان ورزشی که از زمین وچمن معمولی گرفته تا استادیوم،سالن های ورزشی،استخرهای ورزشی.
و من یک روزی به آقای تاج گفتم ما

با ساختن زمین های ورزشی از روستاها تا شهرهای کوچک و شهرهای بزرگ،پایه فوتبال را تقویت کرده ایم.
و میتوانم بگویم هیچ کس در کشور به اندازه ی ما مکان های ورزشی نساخته است به همین تناسب مکان های آموزشی ودرمانی و خوشحالیم این تعداد پروژه ها تحویل مردم شریف ایران داده ایم.
ما برای سال های گذشته در سال ۹۵ حدود دویست و هجده تا پروژه تعریف کرده بودیم که ١٢٧ تای آن را با هزینه ی سیصدو چهل میلیارد تومان تحویل داده ایم.
در سال ۹۶_ ما ۵۴۵ پروژه را کلید زدیم که ١٢۵ تای آن مربوط به سال گذشته و ۴٢٠ تای آن مربوط به سال جدید است که امیدوار هستیم پانصد میلیارد تومان در رابطه با این پروژه ها بتوانیم هزینه کنیم.
یکی از پروژه های بسیار عمده ی ما البته باید عرض کنم که ما در سال جاری پس از پیگیری بسیار فراوان شرکت نفت ایران به رهبری آقای زنگنه و تلاشهای ایشان و صحبت ها و مذاکرات با وزرای محترم و سازمان مدیریت و شورای اقتصاد نهایتا ما برای اولین بار (مرتبه)در طول تاریخ متعهد شده ایم که در دو نقطه از کشور مسئولیت های اجتماعی را قانونا” انجام بدهیم و در آنجا آورده شد که ما مکلفیم این کار را انجام بدهیم،
برای کار حالا در یک دیدگاه یک میلیارد دلار و با یک دیدگاه ۶۰۰ میلیون دلار تصویب شده که از محل ۳% طرح توسعه ی مناطق غرب کارون و پارس جنوب در این دو نقطه باید هزینه شود و ما تصورمان این است که اگر این قول ها تحقق پیدا کند تمدنی جدید در غرب کارون و پارس جنوب باید ایجاد شود و مردم احساس خوبی را از وجود صنعت نفت در منطقه ی خودشان از همه ی جهات رفاهی ،زیست محیطی، درمانی ورزشی و خدماتی داشته باشند این پروژه در قالب اول با هزارودویست میلیارد تومان کلید خورده و موافقت نامه دارد و انشاالله ما میرویم به سمت اینکه کم کم فازهای مختلفشان را اجرا کنیم و به تناسب تحقق اعتبارات موردنظر آن کارها رابتوانیم به نتیجه برسانیم البته در کلان مدیریت؛ برنامه ی اجرایی مسئولیت اجتماعی را به مبلغ دوهزار و پانصد میلیارد تومان در برنامه ی ششم دارد که امیدواریم آن هم محقق بشود و قدری اطراف و جامعه ی پیرامونی مناطق نفتی و گازی احساس خشنودی و رضایت بهتری از نفت پیدا کنند.
مطلب بسیار مهمی که در این راستا است این است که کلا نفت تمام پروژه های خودرا از اولویت های طرح توسعه ی وزارتخانه های تخصصی مربوطه انتخاب و از طریق خود وزارتخانه ها به اجرا میگذارد.
و اما اجرای تمام پروژه ها مشارکتی است و سهم قابل توجهی ازاین مشارکت توسط سازمان وزارتخانه و یا اداره کل مربوطه و یا استانداری استان خودشان و یا حتی کمک مردمی تامین میشود.

اهوازنو/در حوزه ی خوزستان این فعالیت ها درچه مناطقی و به صورت بوده و می باشد؟

ما در حال حاضر در اکثر شهرهای خوزستان فعالیت داریم
منتها این فعالیت ها به سه دسته تقسیم میشوند:
دسته ی اول مربوط مشود به منطقه غرب کارون که اولویت بسیار مهم ما محسوب میشود مثل شهرستان های سوسنگرد،هویزه و بوستان.

دسته ی دوم شهرهایی هستند مانند اهواز،رامهرمز،شادگان و دیگر شهرهای نفتخیز و گازخیز خوزستان که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار هستند و اولویت پایین ما مربوط به شهرهایی میشود که فاقد مناطق نفت و گاز هستند،که این شهرها در رده سوم ما محسوب میشوند.

اهوازنو/عملکرد مناطق نفت خیز جنوب با مهندس بیژن عالیپور را تا چه حد موفق میدانید؟

 

بیژن عالیپور امروزه یکی از پر تجربه ترین و به قول ما “پیر دیر نفت”است.
نشان وجاهت ملی،وجاهت منطقه ای،وجاهت نفتی و وجاهت استانی خاصی دارد و ایشان از ذخیره های نفت است.
انشاالله خدا اورا حفظ کند تا بتواند سالیان سال در آنجا خدمت کند.
طبیعتا بعد از قطعنامه،بیشترین جایی که کمک بسیار زیادی کرد تا ما بتوانیم تولیدمان را به حد ایده آل برسانیم ایشان و همکارانشان بودند که بسیار هم موثر بودند و آقای عالیپور از نظر من فرد موفقی در کار خود می باشد.
ایشان ظرف دو سال گذشته با رساندن تولید به مرز سه میلیون بشکه خدمت بسیار بزرگی به مملکت نمودند
و انجام چنین کارهای بزرگی جز از بزرگانی جز مهندس بیژن عالی پور امکانپذیر نیست

اهوازنو/در پایان اگر پیامی برای پرسنل محترم نفت و همکاران نفتی دارید بفرمایید؟

من دو نکته عرض کنم
یکی اینکه نفت دربرجام بیشترین خدمت رابه کشور و کشور و دولت نیزبیشترین بهره برداری را در برجام از نفت نمودندو اگر نفت به وظایف خود بعد از برجام خوب عمل نمیکرد هم دنیا مارا باور نداشت و هم اقتصاد کشور اوضاع خوبی نداشت بنابراین کشور باید قدر خدمات نیروها و پرسنل مخلص نفت بخصوص نیروهای سختکوش عملیاتی را بداند و زحمات آنان را جبران کند.
امیدوارم زمینه ای فراهم شود تا دولت بتواند به وظیفه ی ملی خود عمل ‌کند.
و نکته ی دوم در مورد این است که ما شاید خیلی چیزها را با کنکاش نتوانیم داشته باشیم و در جنگ تحمیلی در خوزستان یکی از موثرترین افراد از نظر من آقای مهندس زنگنه وزیر فعلی نفت بود و شاید بسیاری از مردم ما این موضوع را ندانند
اتاق فکر جنگ که در حال حاضر دو سه ماهی است که دوباره به همان نام تشکیل شده است
و تقریبا با حضور باقیمانده ی افراد جهادی جنگ به نام” اتاق تفکر جنگ جهاد “تشکیل شده است و کهنه کارهای دوران جنگ و جهادسازندگی سابق در آنجا جمع میشوند
و اصل فکرش و اصل اساسش متعلق به مهندس زنگنه می باشد و فکر بسیار خوبی است چرا که امام خمینی ره در خصوص جهاد فرمودند که “اگر جهاد نبود پیروزی به این سرعت به دست نمی آمد” و خیلی از این افکاری که از آن اتاق بیرون می آمد با فرماندهی مهندس زنگنه بود و همه باافتخار شاگردان آقای زنگنه بودیم
واین از مطالبی است که شاید هیچکس نداند که چقدر ایشان موثر بوده و شاید علت اصلی هم خود ایشان بوده که نمی امد این خدمات را مطرح کند و خیلی از ابتکاراتی که جنگ مملکت و جبهه را ایشان نجات داد از این اتاق بیرون آمد این اتاق فوق سری بود و هنوز هم خیلی از مسائل هایش فوق سری می باشد
و هنوز خیلی از پارامتری هایی دارد که نفر اول جهان هستیم و دشمن و ابرقدرت ها نتوانستند مسائل مهندسی مارا کشف و دریافت کنند.
این گونه مسائل جنگ یکی از موثرترین افرادش مهندس زنگنه بود ما تا زمانیکه موشک ۱۵۵ کیلومتری را تحویل دادیم همه ی این چیزها تحت سیطره ی آن اقدام شد و آنجا کمک میشد و بچه ها با اخلاص کار می کردند و بعد همه ی این تشکیلات تحویل وزارت دفاع شد و اینها از زحمات و مجاهدت های فراوان بیژن نامدار زنگنه محسوب میشوند.
نکته ی دیگری که میخواهم بگویم اینست که ما شاید ادعا داشته باشیم که خوب نفت تولید میکنیم ولی دو کار را شک دارم که به خوبی بتوانیم انجام دهیم.
یکی فروش نفت و دیگری جذب سرمایه گذاران خارجی ما حداقل به ۲۰۰میلیارد دلار سرمایه خارجی نیازمندیم که هر سرمایه گذاری با وضعیتی که از خارج برای ما درست کردند براحتی به ایران ایران نخواهد آمد و وجود افراد مطمئن و قدرتمند مثل آقای بیژن زنگنه وزیر نفت در این دولت این اطمینان را برای جذب سرمایه گذاران خارجی بیشتر؛فراهم میکند.
و بیژن نامدار زنگنه وزیری است که حضورش به هرکابینه ای وزن و اعتبار می بخشد و وجودش در صنعت نفت برای کشور حیاتی است

در پایان از پایگاه خبری” اهواز نو” بخاطر فعالیت های تخصصی اش در مباحث کلان صنعت نفت و انعکاس مسائل حوزه ی نفت و انرژی در سرتاسر کشور سپاسگزارم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.