تاریخ انتشار : سه شنبه 16 مرداد 1397 - 10:55
کد خبر : 2937

برای نخستین بار در کشور سیستم تصفیه پساب گل حفاری به روش الکترو انعقادی در چاه اکتشافی مینو راه‎اندازی شد

برای نخستین بار در کشور سیستم تصفیه پساب گل حفاری به روش الکترو انعقادی در چاه اکتشافی مینو راه‎اندازی شد

رئیس اداره بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل مدیریت اکتشاف از راه اندازی سیستم تصفیه پساب صنعتی به روش الکترو انعقادی در چاه اکتشافی مینو خبر داد. “به گزارش پایگاه خبری جام سبز”حمید طاوسی در گفتگویی گفت: امروزه پساب های صنعتی در زمره مهمترین پساب های آلاینده محیط زیست و منبع آلودگی هستند. تخلیه

رئیس اداره بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل مدیریت اکتشاف از راه اندازی سیستم تصفیه پساب صنعتی به روش الکترو انعقادی در چاه اکتشافی مینو خبر داد.

“به گزارش پایگاه خبری جام سبز”حمید طاوسی در گفتگویی گفت: امروزه پساب های صنعتی در زمره مهمترین پساب های آلاینده محیط زیست و منبع آلودگی هستند. تخلیه این پساب ها در محیط زیست، افزون بر تخریب، آلودگی منابع آب های زیرزمینی و سطحی و آلودگی خاک و گیاهان، هزینه های سنگینی را به کشور تحمیل می کند.
وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت مدیریت پسماند گل حفاری، گفت: آلودگی های ناشی از حفاری چاه های نفتی و پسماندهای گل حفاری مقادیر زیادی از ترکیبات شیمیایی را از طریق کنده ها و گل حفاری وارد محیط زیست می کند که این امر می تواند آثار جبران ناپذیری به همراه داشته باشد از طرفی به علت کمبود آب در ایران به ویژه در مناطق جنوبی و نفتخیز و نیاز مبرم عملیات حفاری به آب جهت تامین گل حفاری، مدیریت پسماند گل حفاری امری ضروری است.
طاوسی از همکاری مشترک با یک شرکت فعال داخلی در حوزه مدیریت و تاسیسات صنعت آب، پساب، فاضلاب صنعتی، نفتی و پالایشگاهی و یک شرکت معتبر خارجی که دارای سابقه طولانی در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات تصفیه انواع پساب های صنعتی، پالایشگاهی و نفتی است، خبر داد.
به گفته وی، واحد HSE مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با پشتیبانی، مشارکت و هدایت های موثر جوینت داخلی و خارجی خود، پس از بررسی ها و مطالعات میدانی و آزمایشگاهی از گودال های پساب حفاری، سیستمی بر اساس روش الکتروانعقادی در قالب کانتینر ۴۰ فوتی طراحی کرد تا با قرارگیری آن در کنار دکل های حفاری و حوضچه های گل حفاری، تصفیه پساب های حفاری را به خوبی انجام دهد.
طاوسی توضیح داد: با به کارگیری سیستم تصفیه گل حفاری، مواد آلاینده شیمیایی، آلی، معدنی، روغنی و فلزات سنگین به طور چشمگیری حذف می شود و پساب تصفیه شده بر اساس استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست ایران آماده بازگشت و تخلیه در آب های سطحی یا استفاده مجدد است.
به گفته وی، سیستم تصفیه پساب صنعتی در چاه اکتشافی مینو، با توجه به مشخصات پساب ورودی، قابلیت تصفیه از ۱۰۰ تا ۲۴۰ متر مکعب در روز پساب را دارد.
طاوسی در مورد مزایای سیستم تصفیه پساب گل حفاری در چاه اکتشافی مینو در مقایسه با سیستم های مشابه، گفت: این سیستم به صورت پکیج و با حمل و نقل آسان به محل تصفیه که یک سطح خاکی مسطح و تراز است، منتقل و نصب می شود و نیاز به فونداسیون بتنی پیچیده ای ندارد.
وی عدم نیاز به حضور دائمی اپراتوار در زمان راه اندازی و بهره برداری از سیستم تصفیه پساب را از دیگر مزایا برشمرد و گفت: سیستم در یک شیفت کاری ۶ ساعته حداکثر به یک اپراتور برای خاموش و روشن کردن سیستم و کنترل کیفیت نیاز دارد.
طاوسی ادامه داد: با استفاده از روش الکترو انعقادی به کار رفته در سیستم تصفیه گل حفاری چاه مینو، لجن تولیدی نسبت به سایر روش ها های متداول و به ویژه روش های بیولوژیک، کاهش قابل توجهی پیدا می کند در ضمن لجن تولید شده در این روش آماده دفع و دپو است.
وی کاهش چشمگیر مصرف مواد شیمیایی و در بسیاری از پروژه ها حذف آن در این سیستم تصفیه را از دیگر مزایا اعلام کرد و ادامه داد: با این اقدام پساب تصفیه شده خروجی از آثار منفی باقیمانده مواد منعقد کننده شیمیایی مانند پلیمر و PAC، عاری می شود.
به گفته طاوسی، ساماندهی گودال گل ((Mud Pit که هزینه های بسیاری را به پروژه های حفاری تحمیل می کند و همچنین مدیریت گودال ها پس از اتمام عملیات حفاری می تواند از جمله مزیت های این سیستم تصفیه کل خفاری باشد.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.